"DUNE", DAVID LYNCH

Tytuł oryginału: Dune
Rok powstania: 1984
Kraj: USA
Emisja w Polsce: TVP 2, RTL 7
Reżyseria: David Lynch
Scenariusz: David Lynch
Muzyka: Brian Eno, Toto
Wykonawcy:
Książe Leto Atryda: Jurgen Prochnow
Paul Atryda: Kyle Maclachlan
Jessica: Francesca Annis
Baron Vladimir Harkonnen: Kenneth McMillan
Feyd-Rautha Harkonnen: Sting
Stilgar: Everett McGill
Chani: Sean Young
Duncan Idaho: Richard Jordan
Gurney Hallek: Patric Stewart
Thufir Hawat: Freddie Jones

     Byłoby wręcz dziwnym, gdyby "Diuna", jako jedno z największych osiągnięć światowej literatury, nie doczekała się ekranizacji. Ktoś jednak o tym pomyślał. Mianowicie 18 lat od chwili powstania książki Włoch Dino de Laurentiis postanowił zabrać się za realizację filmowej wersji tego dzieła. Pierwszą rzeczą, którą należało zrobić, było napisanie scenariusza. Frank Herbert odmówił podjęcia się tego. W tej sytuacji został on napisany przez zaproszonego do współpracy Davida Lyncha. Nie było to zadanie łatwe: trzeba było zmieścić kilkusetstronicową powieść w góra trzygodzinnym filmie. Oczywiste stało się, że oddanie całego klimatu opowieści i opisanie wszystkich jej wątków nie będzie możliwe.
     Gdy już powstał scenariusz rozpoczęto kręcenie scen do filmu. Odbywało się to głównie w Meksyku. Na planie zatrudnionych na stałe było 1000 osób. Nie zabrakło oczywiście Franka Herberta. Obsadę filmu wypisałem powyżej. Z pewnością zwróciliście uwagę na aktora grającego Feyd-Rauthę. Tak, to ten sam Sting, którego znacie z MTV, tylko trochę młodszy :)
     Kolejnymi etapami powstawania filmu były efekty specjalne i muzyka. Jeśli chodzi o te pierwsze, to, z dzisiejszego punktu widzenia, są one średnie. Zaznaczam "średnie", a nie "fatalne". Chodzi mianowicie o czerwie, które zostały zrealizowane perfekcyjnie. Szczególnie widowiskowa jest scena, w której czerw pożera żniwiarkę. Jeśli chodzi zaś o muzykę, to jest to najmocniejszy element filmu. Doskonale oddaje ona klimat historii i na długo zapada w pamięci.
     Po nakręceniu wszystkich scen i efektów specjalnych, okazało się, że film ma ponad 4 godziny. Był to oczywiście problem, który jednak został rozwiązany przez montażystów ^_^. Film skrócono do 2 godzin i 20 minut. Wycięto sceny m.in.: konfrontacji Stilgara z księciem Leto, gdzie Stilgar pluje na stół, rozwoju przyjaźni między Shadout Mapes a Jessicą, większość scen miłosnych pomiędzy Paulem a Chani, walkę, w której Paul zabija Fremena i płacze czy śmierć Thufira Hawata.
     Film został przyjęty dosyć chłodno, jednak ja osobiście uważam go za bardzo dobry. To, że wiele wątków pominięto jest, w przypadku tak obszernej powieści, oczywiste. Krytykowano również rzekomy brak klimatu obecnego w książce. Moim zdaniem klimat został zachowany na tyle, na ile było to tylko możliwe. Niezaprzeczalną wadą jest fakt, że film w pełni docenią tylko osoby, które czytały książkę. No i szkoda tych wyciętych scen. Może ktoś jednak kiedyś się "obudzi" i postanowi zrobić remake filmu, uzupełniając go o wycięte sceny. Jest to mało prawdopodobne, ale pomarzyć zawsze można...

Aktorzy | Na planie

Wstecz


Autor: Jan Stolarek